בדיקת קבלן רשום

 וידוא האפשרות של קבלן לעיסוק בתחום מוגדר בענף הבניין איך בודקים קבלן רשום

ביצוע עבודות בניה הנדסיות בפרויקט כל שהוא, יכול להתבצע, במקרים  רבים, אך ורק על ידי מי שמוגדר קבלן רשום. כיון שכך, כל מי שממונה על ביצוע פרויקט מהסוג הזה, חייב לבצע בדיקת קבלן רשום לפני שהוא חותם הסכם עם קבלן מקצועי בתחום כל שהוא, לביצוע עבודה בפרויקט שעליו הוא אחראי. הבדיקה מתבצעת כחלק מרוטינה שנועדה למנוע בעיות עתידיות, ובין השאר עברה על החוק. זאת, כיון שבתחומים כגון עבודות תשתית או עבודות שלד, רק קבלן רשום חייב לבצע את העבודה. מסירת העבודה לכל גורם אחר, מעבר לעובדה שהיא מסכנת את הפרויקט, היא פשוט אסורה על פי החוק.

מי שהחליטו לבצע את עבודת הבנייה בעצמם מבלי להזדקק למפקח או לאחראי מקצועי על הבנייה, זקוקים לקבלנים מקצועיים בכל אחד מהשלבים בתהליך הבנייה, ועל אחת כמה וכמה בשלבים הקריטיים של הבנייה. גם אם הבנייה מתבצעת על ידי אדם פרטי, והוא עצמו אמור לגור במבנה שייבנה, עדיין העבודות המקצועיות בתחומים קריטיים בתהליך הבנייה חייבות להתבצע אך ורק על ידי איש מקצוע, הרשום בפנקס הקבלנים של רשם הקבלנים במשרד השיכון. מהו הרישום בפנקס הקבלנים ומה המשמעות שלו? מדוע חשוב לבצע בדיקת קבלן רשום לבעל המקצוע הנבחר לפני התחלת העבודה? באילו תחומים קיימת חובה לבצע בדיקה כאמור?

תחומים ראשיים ותחומים משניים בענף הבניה

ענף הבנייה מתפרש על פני מגוון רחב של תחומים. בכל תחום כאמור ניתן למצוא קבלן אחד, ובדרך כלל הרבה יותר מאחד, המתמחה בתחום הספציפי. בלא מעט מקרים יש קבלנים המתמחים  בשניים, שלושה ואפילו ארבעה תחומים. החוק איננו פוסל ריבוי התמחויות, אבל מחייב את הקבלן להירשם בכל אחת מהן בנפרד. עם הקבלנים כאמור ניתן למצוא קבלני שלד, קבלני חשמל, קבלן בטון, קבלן צבע, קבלן אינסטלציה ועוד מגוון רחב של תחומים. בתוך התחומים הללו ישנה חלוקה פנימית – תחומים ראשיים ותחומים משניים. התחומים הראשיים הם כאלה שבנייה לא איכותית שלהם עלולה לסכן את יציבות הבניין, ומכאן שהדיירים העתידיים בו יהיו נתונים בסכנה מתמדת. בתחומים הראשיים אין פשרות, והמבצע שלהם חייב להיות, כפי שכבר הוזכר לעיל,מדריך לקבלת רישיון קבלן איש מקצוע מיומן הרשום כחוק בפנקס הקבלנים. הרישום עצמו מתבצע רק לאחר שבעל המקצוע הוכיח באמצעות תעודות השכלה ואישורים אחרים את הכישורים שלו. כך מוודא המחוקק באופן היעיל ביותר, שמי שמבצע את העבודה יהיה תמיד איש מקצוע, או גוף מקצועי המעסיק אנשי מקצוע או מנהלים הרשומים כחוק בפנקס הקבלנים. בדיקת קבלן רשום יכולה לוודא במהירות שהרישום אכן קיים והקבלן או החברה שנבחרו אכן רשומים כחוק.

איך לבצע בדיקת קבלן רשום

ביצוע בדיקת קבלן רשום היא לכאורה תהליך פשוט למדיי. בדיקת הקבלן מאפשרת לבדוק קבלן ספציפי שהפרטים שלו כבר מצויים בידי האדם המעוניין בכך, או לחילופין למצוא קבלנים רשומים היכולים לבצע את העבודה וגם מוסמכים לכל על ידי משרד השיכון. באמצעות פנקס הקבלנים. ניתן להיכנס לאתר של משרד הבינוי והשיכון, ובמקום המיועד לכך להקליד את שם הקבלן, הישוב, ענף הבנייה הנדרש ואת הסיווג הנדרש. המערכת המתוארת לעיל אמורה לבצע בדיקת קבלן רשום תוך שהיא מציגה את הקבלנים הרשומים לתחום עיסוק ספציפי. לחילופין, ניתן לאשש או להפריך את היותו של קבלן מסוים או חברה המציעים את שירותיהם ליזמים שונים או לאנשים פרטיים המעוניינים לבנות בית יש מאין. הבדיקה כאמור לעיל היא שלב חשוב בדרך לבחירת הקבלן המתאים ביותר לביצוע העבודה.

 קבלן רשום

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו