המדריך לקבלת רישיון קבלן

 

 

אם תמיד רציתם להשתלב בתחום הבניה כקבלנים ולא ידעתם בדיוק איך או שאתם לקראת תהליך עבודה עם קבלן ומעוניינים להכיר יותר לעומק את התחום, המדריך הבא הוא בשבילכם. המדריך יסביר בדיוק מהו רישיון קבלן ומי רשאי לקבל אותו, הצעדים שעל כל אדם המעוניין להיות קבלן רשום לעשות, למה הרישיון כל כך חשוב? ועוד.

 

קבלת רישיון קבלן 

ישנם מגוון סוגי קבלנים, אך הקבלן הרלוונטי למאמר הנוכחי, הינו קבלן בניין. קבלן בניין הוא בעל מקצוע, המתמחה בעבודות בניה של מבנים או מתמחה בעבודת התשתיות של מבנה. קבלן עשוי להיות עצמי, בעל מספר פועלים תחתיו או להיות חלק מחברת בניה גדולה, אך בשני המקרים על הקבלן להיות רשום בפנקס הקבלנים ולהיות בעל רישיון קבלן.

 

מהו רישיון קבלן

רישיון קבלן הוא אישור, אשר ניתן ע"י רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. הרישיון מאפשר לבעליו לעסוק בעבודה קבלנית בצורה חוקית, בתחום הנדסת הבניינים. הגוף היחידי המוסמך להעניק רישיונות, הינו רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. הרישיון הוא אישי לבעליו ומצהיר על יכולותיו של הקבלן. סעיף 4 (א) לחוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות, קובע כי הרשאים לקבל רישיון קבלן הם: הרשומים בפנקס המהנדסים והאדריכלים ובעלי ניסיון של לפחות שנתיים בביצוע עבודות בנייה, אשר נצברו במהלך חמש השנים האחרונות. על מנת להירשם כקבלן מורשה, עליכם להיות רשומים כאדריכל או כמהנדס מורשה, אשר עסקו בתחום הבניין לפחות כשנתיים מתוך חמש השנים האחרונות.

אם אני לא מהנדס או אדריכל?

בעל מקצוע מיומן ובעל ניסיון בתחום הבנייה, אשר מגיש בקשה להירשם בפנקס הקבלנים ולקבל רישיון, עשוי לקבל אישור מיוחד, במידה והוא בוגר בית ספר מוכר להנדסאים או טכנאים ובעל 4 שנות ניסיון בעבודות קבלניות, ב- 8 השנים האחרונות. במידה ואתם עומדים בתנאים הללו, עליכם להגיע לתהליך הרישום עם כל התעודות והאישורים המתאימים. ישנה אפשרות נוספת לקבלת רישיון קבלני: מנהלי עבודה, אשר במהלך 12 השנים האחרונות, צברו 6 שנות ניסיון כמנהלי עבודה בפועל בענף הבנייה, עשויים לקבל אישור ולהירשם בפנקס הקבלנים, כל עוד גיבו את תביעתם עם המסמכים המתאימים וההוכחות המתאימות.

 

סוגי קבלנים

קבלן בניה, הינו מושג רחב מאוד. קבלני בניין שונים מתמחים:

 • במבנים שונים – ישנם קבלנים המתמחים בבתי מגורים ואחרים בבניינים ומשרדים.
 • בשיטות בניה שונות – ישנם קבלנים המתמחים בבניה קונבנציונאלית ומנגד קבלנים המתמחים בבניה קלה.
 • בחלקים שונים בבניה – קיימים מגוון סוגי קבלנים, אשר מתמקצעים בתחומים שונים בשלבי הבניה ועובדים תחת הקבלן הראשי: קבלן הריסה, קבלן חשמל, קבלן אינסטלציה, קבלן עבודות טיח, קבלן מיזוג וכדומה.
 • -במבנים בעלי סדרי גודל שונים – ישנם קבלנים עצמאיים או בעלי עסק קטן, אשר יתמחו בשיפוץ דירה או בבניית בית פרטי ואילו קבלנים אחרים, השייכים לחברות בניה גדולות, עשויים להתמקצע בפרויקטים כמו: בבניית בניינים גדולים ואף שכונות שלמות.

למעשה, קיימים סוגים שונים של רישיונות קבלן, כאשר בחלק מהעבודות הרישיון הינו חובה. קבלן עבודות שלד, הינו קבלן, אשר חייב לעבוד עם רישיון, מפני שהבניה של המבנה כולו מתבצעת על בסיס השלד שלו וטעות לא מקצועית, עלולה לעלות במחיר כבד. לעומת זאת, קבלן צבע, עשוי להשתמש ברישיון שלו, על מנת להוכיח מקצועיות ויכולות עבודה איכותיות, אך הרישיון אינו חובה במקרה זה ואנשי מקצוע ללא רישיון עשויים גם הם לקחת חלק בעבודות הצביעה.

הפרדה זו חשובה, מפני שברוב המקרים, אדם אחד, אינו מסוגל להתמחות במספר רב כל כך של מקצועות ולכן רצוי שיהיה קבלן מיומן ובעל ניסיון רב בכל תחום התמחות ובכך לוודא מקצועיות.

סוגי סיווגים

מלבד החלוקה לסוגי קבלנים, קיימת חלוקה נוספת: היקפי עבודה או סיווג קבלנים. הסיווג מתחלק לפי סכומי העבודות שקבלן רשאי לבצע. שיטה זו מבטיחה השתתפות קבלנים, בעלי ניסיון בביצוע עבודות בעלות משמעות כספית גבוהה, בפרויקטים הגדולים והיקרים ביותר. הסיווג מתחיל בשלב הראשון, הנמוך ביותר. השלב הראשון נועד בעיקר לקבלני שיפוצים וקבלנים מתחילים, ללא ניסיון. ככל שניסיון הקבלן גובר, סיווגו עולה בהתאם. כאשר הקבלן מבצע עבודה בסכום גבוה, הוא רשאי להגיש בקשה לשינוי סיווגו.

 

מי רשאי להירשם כקבלן?

קבלת רישיון קבלן, כוללת תהליך ארוך עם לא מעט דרישות, אך תהליך זה נחוץ על מנת לדאוג שרק בעלי מקצוע איכותיים, יהיו רשומים בפנקס הקבלנים ויעבדו בעבודות הבניה. אמנם לא כל עבודת שיפוץ דורשת בעל מקצוע איכותי, אך כשמדובר בבניה של בניין או בית, בהם אנשים מיועדים לגור, טעות בבניית השלד עלולה להיות קטלנית. לכן קבלת רישיון, אינו ניתן לכל דורש. העדיפות להענקת רישיון, היא כמובן לבעלי השכלה אקדמאית בתחום ההנדסה או האדריכלות. העדיפות ניתנת בעקבות הניסיון והידע הרחב שמגיע עם השכלה אקדמאית, אך החוק מאפשר קבלת רישיון גם לאלו ללא השכלה אקדמאית. בעל ניסיון כמנהל עבודה של כ- 6 שנים ב- 12 השנים האחרונות, יוכל להירשם כקבלן רשום גם הוא.

החוק מתעדף בעלי השכלה אקדמאית, לכן מהנדס או אדריכל נדרשים רק ל- 4 שנות ניסיון ב- 8 השנים האחרונות ואילו בעל ניסיון כמנהל עבודה, נידרש ל- 6 שנות ניסיון ב- 12 השנים האחרונות. אך עדיין נותרת אפשרות להירשם כקבלן מורשה לבעלי מקצוע מנוסים.

 

מי אינו רשאי להירשם כקבלן?

לאחר שפירטנו מי זכאי לקבלת רישיון קבלן, נפרט מי אינו רשאי לקבלת הרישיון. המנועים להירשם הינם: פושטי רגל, אדם המורשע בעבירות בתחום הבניה והתכנון, תאגידים וחברות בתהליכי פירוק, אדם אשר נהג במסגרת תפקידו בניגוד לחוק וכדומה.

פושטי רגל, אינם מסוגלים לנהל פרויקטים בהיקפים כספיים גבוהים, ולכן לא יוכלו להיות רשומים אצל רשם הקבלנים. מאותה הסיבה, גם חברה בתהליך פירוק אינה יכולה לנהל עבודות קבלניות ולהירשם ברשם הקבלנים. פושט רגל הינו אדם פרטי וחברה אשר עוברת את אותו התהליך, תיקרא חברה בתהליך פירוק. אדם פרטי, יורשה לחדש את הרישום רק כאשר יסתיימו כל ההליכים כנגדו ואין הוא חייב כספים למדינה או לכל אדם אחר. חברה בפירוק, לעומת זאת בדרך כלל מסיימת את חייה העסקיים ולכן אינה יכולה להירשם מחדש בפנקס הקבלנים, אלא רק במקרים נדירים.

 

מהו רשם הקבלנים?

רשם הקבלנים, הוא גוף הפועל מטעם משרד הבינוי והשיכון והוא הסמכות היחידה להענקת רישיון קבלן ורישום קבלנים העוסקים בעבודת הנדסה ובניה, בפנקס הקבלנים.

במידה והקבלן אינו עומד בתנאי הרישום, רשם הקבלנים מוסמך לדחות את בקשתו להירשם בפנקס הקבלנים ולבטל את רישומו. הרשם אחראי לנהל את סיווג הכספים המקצועי של הקבלנים הרשומים בפנקס הקבלנים.

רישיון הקבלן הינו דו שנתי, כשאר בזמן זה רשם הקבלנים עוקב אחרי סיווגם של הקבלנים ועמידתם בתשלומי החובה וציותם לחוק. כל חריגה של קבלן, נרשמת בפנקס הקבלנים ועלולה לגרור צעדים משמעותיים.

 

כיצד מגישים בקשה לקבלת רישיון קבלן?

התהליך המפורט לפניכם, הינו תהליך רישום קבלנים לקבלן יחיד ולא מתוך חברה:

תקנות רישום קבלנים

מסמכים

ראשית ישנו טופס לרישום יחיד, אשר עליכם להדפיס מן האתר של משרד השיכון והבינוי, ולמלא. לאחר מכן יש לצרף לטופס את המסמכים הבאים:

 • צילום תעודת זהות, כאשר השם ומספר הזהות כתובים בצורה ברורה.
 • אישור בתוקף של ניהול פנקסי חשבונות ורשומות, לפי חוק עסקאות גופים ציבוריים.
 • תעודת עוסק מורשה.
 • תצהיר יחיד חתום ע"י עורך דין.
 • הסכמה חתומה ע"י המבקש, המאמת כי אין לו הרשעות פליליות ועבר פלילי.
 • אם המבקש מיוצג ע"י עורך דין, יש לצרף טופס ייפוי כוח.

מהנדסים ואדריכלים

במידה ואתם רשומים בפנקס המהנדסים והאדריכלים, עליכם להוסיף על ששת המסמכים הראשונים:

 1. העתק נאמן למקור, חתום ע"י עורך דין המתמחה בתעודות רישום בפנקס המהנדסים והאדריכלים והעתק נאמן למקור של תעודת ההכשרה ממוסד הלימודים.
 2. מהנדס אשר לא קיבלת את הכשרתו בישראל, יצרף גיליון ציונים מתורגם לעברית ומאומת, לבדיקת הכשרתו ההנדסאית.
 3. תצהיר ניסיון חתום ע"י עורך הדין. התצהיר יעיד על לפחות שנתיים ניסיון בביצוע עבודות הנדסה בנאיות, מתוך 5 השנים האחרונות, אשר קדמו להגשת הבקשה.
 4. אישורים המעידים על כשנתיים ניסיון בתחום, כפי שפורטו בתצהיר.

במידה ואתם בוגרי בית ספר להנדסאים או אדריכלים (מתוך רשימת בתי הספר אשר נקבעו בתקנון), עליכם להוסיף על ששת המסמכים הראשונים:

 1. העתק נאמן למקור, חתום ע"י עורך דין, אשר מתמחה בתעודות בגרות לבתי ספר הנדסאים או טכנאים או עורך דין המתמחה בתעודות רישום בפנקס המהנדסים והאדריכלים.
 2. תצהיר ניסיון חתום ע"י עורך דין. התצהיר יעיד על לפחות ארבע שנות ניסיון בביצוע עבודות הנדסה בנאיות, מתוך 8 השנים האחרונות, אשר קדמו להגשת הבקשה.
 3. אישורים המעידים על כארבע שנות ניסיון בתחום, כפי שפורטו בתצהיר.

 

במידה ואתם מנהלי עבודה, עליכם להוסיף על ששת המסמכים הראשונים:

 1. אישור מפורט ממפקח העבודה האזורי של משרד העבודה והרווחה, על היותכם מנהלי עבודה באתרי בניה בשש שנים, מתוך 12 השנים האחרונות, אשר קדמו להגשת הבקשה. האישור יפרט את אתרי העבודה, תאריכי המינוי, שם הקבלן המעסיק ותיאור העבודה.
 2. אישורי מעבידים, אשר מפרטים את ניסיונכם כמנהלי עבודה בענף הבניה בשש השנים, מתוך 12 השנים האחרונות, מאז שהוסמכתם כמנהלי עבודה בעבודות מ"סוג ראשון" ומעלה. בנוסף, יש לצרף טופס 106 ואישור מביטוח לאומי.
 3. תצהיר ניסיון חתום ע"י עורך דין. התצהיר יעיד על לפחות שש שנות ניסיון בענף הבניה, בעבודות מסוג ראשון ומעלה, מתוך 12 השנים האחרונות, אשר קדמו להגשת הבקשה.

מה זה עבודות הנדסה בנאיות מ"סוג ראשון" ומעלה? ההגדרה תקפה לאחד מהתנאים הבאים:

 • עבודת בנייה הכוללת 50 יחידות דיור לפחות.
 • עבודת בניה של מוסדות ציבור או של מבני תעשיה, אשר שטח הבניה שלהם הוא לפחות 5,000 מ"ר
 • עבודות בניה בסך של לפחות 5 מיליון ₪ באתר בניה אחד, הכוללות עבודות: ביוב, בניית גשרים, סלילת כבישים, ניקוז ומים, טורבינות, משאבות, בניית נמלים ותחנות שאיבה.
 • רישום קבלנים

הנחיות תהליך הרישום

 • טפסים ותצהירים, יוגשו כמקוריים בלבד.
 • תעודות הכשרה, אישורים וחוזים, יוגשו כמקוריים או חתומים ע"י עורך דין כנאמנים למקור.
 • כל המסמכים הנדרשים יימסרו ידנית בשעות הקבלה של רשם הקבלנים או יישלחו בדואר. מומלץ להשאיר ברשותכם עותקים מצולמים של המסמכים המוגשים לרשם.
 • משרד הבינוי והשיכון עובר תהליך של הפיכת הטפסים לטפסים מקוונים, כך שיהיה אפשר להגיש את כל המסמכים הנחוצים באמצעות האינטרנט. במידה ובחרתם למלא טפסים ידניים, יש למלא את הטפסים בעט שחור בלבד ובכתב ברור. על תצהיר הניסיון להיות מוקלד ומודפס.
 • רשם הקבלנים יטפל רק בטפסי הרשמה אשר מולאו כנדרש, לכן יש לרשום את כל הפרטים במלואם. טפסי הרשמה אשר לא מולאו בצורה מלאה יוחזרו ולא יקבלו התייחסות.
 • על כל הטפסים והמסמכים אשר נשלחים בדור, להיות ללא סיכות מהדק, חומר מהודק יוחזר למגיש ולא יקבלו התייחסות.
 • תהליך הרישום עשוי להתבצע עבור כמה ענפים, ראשי או משנה. במקרה ואתם בתהליך רישום עבור שני הענפים יחד, יש להגיש תצהיר ניסיון נפרד לכל ענף.
 • במידה ואתם מעוניינים בייפוי כוח ע"י עורך דין, על תוכן המסמך להיות מנוסח בצורה מקובלת, המציינת במפורש כי ייפוי הכוח מאשר לעורך הדין לפעול בשמכם.

 

מהי אחריות הקבלן?

אחריותו של הקבלן, מוגדרת בחוזה העבודה של הפרויקט אותו נשכר לבצע. הקבלן מחויב לתקני בניה המוגדרים בחוק, בעיקר בכל נושא התכנון והבניה בפועל. בנוסף, הקבלן אחראי על כל הטיפול בפועלי הבניין העובדים תחתיו, שכרם, התנאים שלהם, בטיחותם וניהולם.

אחריות הקבלן היא לכל אורך הבניה, אך אינה מסתיימת בסופה, אלא נמשכת גם כמה שנים אחרי. כך שבמידה ומתגלים ליקוים בבניה מספר שנים אחרי שהקבלן סיים את הפרויקט (אפילו לאחר רעידת אדמה או חורף סוער במיוחד), הקבלן עדיין נושא חלק מן האחריות לליקויים.

רישום קבלן רשום

קבלת רישיון קבלן, הוא תהליך ארוך ויסודי, אשר כולל מילוי טפסים רבים ותצהירים שונים. תהליך זה נועד לסנן בעלי מקצוע רבים ולהעניק את הרישיון ואת האחריות הגדולה רק לקבלנים המקצועיים ביותר. ישנם מגוון סוגי קבלנים, המתחלקים לקבוצות התמחות שונות ולסיווגים שונים, המתבססים על ניסיונו של כל קבלן. לכל בעל מקצוע, אשר מעוניין ברישיון קבלן, ישנו תהליך מילוי טפסים שונה, התלוי בהשכלתו ובניסיונו. לבעלי השכלה אקדמאית ישנה עדיפות לנתינת רישיון הקבלן, אך ישנה אפשרות גם למנהל בניה ללא השכלה אקדמאית להירשם כקבלנים. אך אפילו אם אתם בעלי השכלה אקדמאית וניסיון רב, ישנם מגבלות אשר מונעות רישום קבלנים במידה וישנו עבר פלילי או חברה בתהליך פירוק.

ניתן לשכור את שירותיו של עורך דין, על מנת להקל על תהליך הרישום, אך חשוב לעקוב אחרי כל ההנחיות ולמלא את כל הטפסים הנדרשים בצורה יסודית.

 

 

 

 

 

 

 

 

השארת תגובה