קבלן רשום תנאים

 לרישום קבלנים בפנקס הקבלנים קבלן רשום תנאים

חוק רישום קבלנים לעבודות בנייה הנדסיות הוא החוק החשוב ביותר בתחום הבניין, אשר לפיו מתנהל כל ענף הבנייה בישראל. אחד התחומים שהחוק הזה מסדיר, הוא התחום של רישום קבלנים. מכוח החוק נפתח פנקס הקבלנים, המנוהל על ידי רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. על מנת להיכלל ברישומים של הפנקס הזה, חייב לקיים כל קבלן רשום תנאים הכרחיים לצורך הרישום. מה כוללים התנאים לרישום בפנקס הקבלנים? מהו ענף ראשי ומהו ענף משני? מהו סיווג קבלנים ואיך הוא קשור לניסיון של הקבלן בתחום העיסוק שלו? בשורות הבאות נעסוק על קצה המזלג בסוגיות הללו.

תנאים לרישום בפנקס הקבלנים

על מנת שיוכל להירשם כהלכה בפנקס הקבלנים, חייב למלא כל קבלן רשום תנאים הכרחיים לצורך הרישום. אי מילוי התנאים מונע את הרישום בפנקס. בדרך כלל, כוללים התנאים לרישום בפנקס הקבלנים שילוב כין רמת ההשכלה ובין הניסיון המצטבר של המועמד לרישום. כך למשל, מי שהוא בעל תעודת אדריכל או מהנדס, ורשום כחבר בלשכת האדריכלים או המהנדסים, זקוק לניסיון מעשי של שנתיים מתוך חמש השנים שקדמו למועד הגשת הבקשה לרישום. מי שהוא הנדסאי, זקוק לארבע שנות ניסיון מעשי מתוך שמונה השנים שקדמו להגשת הבקשה לרישום. מי שהוא מנהל עבודה, חייב להביא אישורים ממשרד העבודה והוכחות לביצוע עבודות בתחום, ונזקק ללא פחות מאשר שש שנות ניסיון מתוך 12 השנים שקדמו להגשת הבקשה לרישום בפנקס הקבלנים. התוצאות של הרישום כאמור הן דומות, ובכל מקרה יוכר הנרשם כקבלן רשום, בענף שבו הוא פועל.  כדאי לשים לב לעובדה שהניסיון המעשי הנדרש יורד ביחס הפול לעלייה ברמת ההשכלה של המועמד.

קבלן רשום תנאים לרישום בענף ראשי

תחומי העיסוק בענף הבנייה מתחלקים לענפים ראשיים וענפים משניים. בענפים ראשיים, אך ורק קבלנים העומדים בתנאים הנדרשים ונרשמו בפנקס הקבלנים, רשאים ויכולים לבצע עבודות בנייה הנדסיות בתחום העיסוק שאליו נרשמו. קבלן שאיננו רשום, מקצועי ככל שיהיה, איננו מורשה לבצע עבודות כאמור. התחום המוכר ביותר בעניין זה הוא קבלני שלד – קבלן שלד איננו יכול לעסוק בתחום מבלי להיות רשום בפנקס הקבלנים. הדבר נובע מהחשיבות היתרה של בניית השלד בבניין ליציבות שלו, ומהדאגה לשמירה על הבטיחות הביטחון של העובדים מצד אחד, ושל הדיירים העתידיים בבניין מצד שני וכמו כן גם יש לדאוג לעובדי רשם הקבלנים  אשר רשמו חוק רישום קבלנים.  על מנת להירשם חייב למלא קבלן רשום תנאים שונים, כפי שכבר הושכרו לעיל.

בענפי הבנייה הרשמיים, רישום בפנקס הקבלנים

איננו בגדר חובה, אם כי הוא נושא בחובו לא מעט יתרונות. קבלני צבע וטיח, למשל, יכולים להירשם בפנקס הקבלנים. עם זאת, קיימים נכון להיום קבלנים רבים, ביניהם בעלי מקצוע מוערכים מאד, שאינם רשומים בפנקס כלל ועיקר. אנשי המקצוע הללו מעדיפים לוותר על היתרונות הגלומים ברישום, ולהימנע מתהליך שבעיני רבים מהם נחשב מסובך וסיזיפי. יש להניח שפישט תהליך הרישום מצד אחד והסדרה רחבה יותר של ההתנהלות המקצועית מצד שני, יגרמו לאנשי מקצוע רבים יותר להירשם בפנקס הקבלנים, דבר שיהפוך את הרישום עצמו למשמעותי יותר.

 

קבלן רשום תנאים

בנוסף לרישום בפנקס הקבלנים, יצר משרד הבינוי והשיכון גם סיווגים שונים לקבלנים. הסיווגים השונים מאפשרים לקבלן לעסוק בעבודות בהיקפים כספיים משתנים. ככל שרמת ניסיון עולה, כך יכול בעל המקצוע להגיש בקשה לשפר את הסיווג שלו. למעשה, מדובר בדרך מתוחכמת להגדיל את המיומנות המקצועית של הקבלן ולאפשר רק לקבלנים מנוסים לבצע עבודות בניה הנדסיות מסובכות. רישום בפנקס הקבלנים מהווה תנאי הכרחי להתקדמות מקצועית, בעיקר בענפי הבנייה הראשיים.

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו