רישום קבלנים

 מהו רישום הקבלנים ולמה הוא כל כך חשוב

אחד המושגים המוכרים שבענף הבניין מרבים לדבר עליו, הוא רישום קבלנים. המומחים לדבר במשרד הבינוי והשיכון הגדירו במהלך השנים אמות מידה ברורות לבחינת הכשירות של קבלן בתחום כל שהוא בענף הבניה ושל היכולת שלו לעסוק בתחום ספציפי אחד או יותר בבניין או בשיפוצים בצורה מקצועית. מהו רישום הקבלנים והיכן הם נרשמים למעשה? מהם הענפים ותחומי העיסוק בבניין הדורשים רישום הקבלן המתמחה כתנאי לקבלת עבודות? מהם היתרונות הבולטים ברישום קבלנים בענף הבנייה בישראל? במאמר שלפניכם נבהיר את נושא רישום הקבלנים בענף הבנייה, המטרות שלו וההשפעה שלו על אופי הפעילות של הקבלנים הרשומים.

רישום קבלנים – מה זה והיכן ניתן להירשם

רישום קבלנים בענף הבנייה הוא תחום הפעילות של רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. הרשם כאמור אחראי על ריכוז הנתונים, רישום הקבלנים בפנקס הקבלנים והעמדת הנתונים לרשותו של כל אדם וכל בעל מקצוע המעוניין לעיין בהם. קבלן ביצוע בתחום כל שהוא מענפי הבנייה המעוניין להירשם בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון כאמור פונה לרשם הקבלנים, לעיתים באופן ישיר אבל בדרך כלל באמצעות בא כוחו. עורך דין המתמחה ברישום קבלנים. הפנייה לרישום מתבצעת בצירוף אישורי השכלה, אישור על תחום העיסוק המקצועי ומשך זמן ההעסקה ואישורים נוספים כנדרש על פי חוק. ככל שרמת ההשכלה של המועמד גבוהה יותר, כך הניסיון המצטבר הנדרש בתחום העיסוק שאליו נרשם המועמד, שהוא הכרחי לצורך הרישום, יהיה קצר יותר. כך למשל, מי שהוא מהנדס או אדריכל מוסמך, נדרש לניסיון מעשי של שנתיים בתחום העיסוק שאליו נרשם, שאותן צבר בתוך חמש השנים האחרונות. הנדסאי או טכנאי נדרש לניסיון מצטבר של ארבע שנים מתוך שמונה השנים האחרונות. לעומתם, מי שאין בידיו השכלה אקדמית כל שהיא באחד התחומים הרלבנטיים לענף הבנייה, נדרש לניסיון של שש שנים שאותו צבר המועמד בתוך התקופה של 12 השנים האחרונות לפני תאריך הרישום. ניסיון מצטבר מתקופה שהיא קודמת לתקופות המצוינות בהוראות הרישום, לא יילקח בחשבון לצורך חישוב הניסיון המצטבר לרישום קבלנים.

השלבים של רישום קבלנים

השלבים של רישום הקבלנים הם בדיקת המסמכים השונים שהוגשו בעת הרישום, אימות שלהם והעברה של מסמכים רלבנטיים לאישור גורמים חיצוניים, אם יש צורך בכך. דוגמה למסמך המועבר לאישור גורמים חיצוניים הוא אישור על העדר רישום פלילי, ואישורים אחרים בהתאם לצורך. זה המקום להדגיש כי רישום פלילי כל שהוא מהווה עילה לפסילת הבקשה לרישום בפנקס הקבלנים באופן אוטומטי. בהמשך, מזומן המועמד לראיון ומועברת אליו דרישה להשלמת פרטים או ביצוע פעולות נוספות, אם קיימת דרישה לכך. רק בשלב הבא, מסתיים תהליך רישום קבלנים בהצלחה.

קבלן המתמחה ביותר מתחום מקצועי אחד בענף הבנייה, יכול להירשם במספר קטגוריות במקביל. לדוגמה – קבלן אחד יכול להתמחות בריצוף, טיוח וצביעת קירות, שהם שלושה תחומים שונים. מבחינת הקבלן, הוספת תחומי פעילות מגדילה את הסיכויים לזכייה במכרזים מקצועיים בפרויקטים של בנייה. מבחינת המפרסמים של מכרז כל שהוא, עדיף להם להעסיק קבלן המתמחה במספר תחומים, שההעסקה שלו עשויה להביא בסיכומו של עניין להוזלת עלויות.

היתרונות ברישום קבלנים בענף הבנייה

רישום קבלנים כמו קבלן רשום ג1 נושא בחובו שני יתרונות עיקריים. הראשון מבין השניים הוא האפשרות להתבדל משאר בעלי המקצוע בתחום ולזכות בסוג של חותמת מקצועית, המגבירה את הנטייה של יזמים ומנהלי פרויקטים לפנות אליהם תחילה לצורך ביצוע עבודה מקצועית כל שהיא בתחומי העיסוק שלהם. היתרון השני טמון ביכולת לגשת למכרזים של משרדי הממשלה השונים, כמו גם של גופים פרטיים. מכרזים כאמור פתוחים אך ורק לאנשי מקצוע, ורק כאלה הנמנים עם המקצוענים בענף המדובר. מכרזים כאמור פתוחים אך ורק לבעלי מקצוע מיומנים, הרשומים אצל רשם הקבלניים ויש בידיהם אישורים מקצועיים, תעודות השכלה ואישורים באשר לניסיון המצטבר שלהם בתחום הספציפי שבו מדובר. למען הסר ספק, יש תחומים מקצועיים בענף הבנייה, שבהם אין חובה לבצע רישום קבלנים כאמור לעיל, עם כל הטרחה הכרוכה בו. עם זאת, בהעדר רישום מסודר לא ניתן להגיש מועמדות כלל ועיקר למכרזים, גם בתחום שאיננו דורש לכאורה הסמכה מקצועית. מנגד, רישום בפנקס הקבלנים ביותר מתחום מקצועי אחד מגדיל את סיכויי הזכייה במכרז עשרת מונים.

תחומים שבהם רישום קבלנים הוא חובה

בחלק לא קטן מתחומי הפעילות בענף הבנייה, יכול גם מי שאיננו רשום בפנקס הקבלנים לבצע עבודות, אם נשכר לצורך כך על ידי מנהלי פרויקט הבנייה. אבל בתחומי עיסוק מקצועיים מסוימים לא ניתן להעסיק אלא קבלנים רשומים כחוק. כל הענפים הקשורים בהכנת הקרקע ובניית היסודות לבניין צריכים להתבצע באמצעות קבלן רשום בלבד. כך הדבר גם בכל הנוגע לקבלן השלד, שלא יכול להיות אלא קבלן רשום כחוק. הטעם לכך הוא פשוט – השלד הוא הבסיס שעליו ממשיכים את הקמת המבנה. שלד חזק הבנוי היטב יהפוך את הבניין לעמיד לאורך זמן הן לפגעי הטבע והן לפגעים מעישה ידי אדם. לעומת זאת, בנייה לא איכותית של שלד בניין עלולה לגרום, ואכן גרמה לא אחת לקריסת מבנים. ואם הדבר קורה כאשר קבלנים מקצועיים מקימים את השלד, נקל לנחש מה היה עלול לקרות אילו הועסקו קבלנים בלתי מקצועיים שאינם רשומים בפנקס הקבלנים בהקמת שלדי בניינים.

 

 

רישום קבלנים הינו תחום עיסוק הדורש מיומנות רבה, היכרות עם המערכת והאנשים הפעילים בה והבנת הצרכים של כל הצדדים. למען הסר ספק – כל קבלן יכול לבצע רישום באופן עצמאי, עם זאת, הרישום עלול להתעכב בגלל העדר אישורים או טפסים נדרשים, או בגלל מילוי לקוי של טפסי הרישום. הסתייעות בבעל מקצוע המכיר את הנושא עשויה להקל מאד על הרישום ולקצר את ההליכים לכדי מינימום הכרחי של זמן.

 

רישום קבלנים

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו